Koltuk Alırken Öncelik Rahatlık Olmalı

Kategori: Koltuk Takımları / Masko - 2.640 OkumaYorum Yazın
Koltuk Alırken Öncelik Rahatlık Olmalı

Evlerimizin temeli, esas yaşam alanlarımız oturma odaları ve salonlardır. Aile üyeleri akşamları burada buluşur, misafirler burada ağırlanır, günün yorgunluğu burada atılır. Bu mekanlar evin sosyalleşme, dinlenme ve eğlence merkezleridir.

konforlu-koltuk-takımları-5

Evdeki diğer mobilyalarda fonksiyonellik ve şıklık yeterli olabilir, ama koltuk, aynı zamanda rahat olmalıdır. Ofiste ya da yolda geçirdiğimiz süre boyunca fiziksel olarak çok hırpalanıyoruz, bir de buna zihinsel ve ruhsal yorgunluğu da ekleyince evimize girer girmez kendimizi rahat bir koltuğa atmak istiyoruz. Sağlıksız bir mobilya sırt, adale, bel ve ayak ağrıları yaşanmasına neden olur. Kendimizi rahat hissetmediğimiz bir oturma biçimi psikolojik olarak da rahatsız edicidir, ruhsal olarak dinlenmemize engel olur. Bu yüzden mobilya alırken rahat koltuk modelleri arasından seçim yapmalıyız. Dekoratif, şık, havalı bir koltuk hiç de rahat olmayabilir. Bunun için güvendiğiniz markalardan alışveriş yapmalı ve koltuğu mutlaka dikkatlice denmeliyiz.

Eğer bir koltuk rahat değilse, aslında muhtemelen kalitesizdir de. Çünkü kaliteli tasarımda öncelik konfora verilir. Çok sade ama rahat ve iyi bir koltuk uzun zaman dayanacak ve konforu garanti edecek, üstelik modası da kolay kolay geçmeyecektir. Düşük kaliteli bir koltuk ise kısa ömürlü olur; bozulur, eskir, aşınır, onarılmaz hale gelir.

Koltuk alırken mobilyamızdan en işlevsel şekilde faydalanabilmek için ilk dikkat etmemiz gereken, odamızın şekline uyumu olacaktır. Huzurlu bir oturma ortamına sahip olmak için mobilyanın sıkışık yerleştirilmemiş olması gerekir. Küçük bir salon ya da oturma odası için köşeli bir koltuk seçilebilir örneğin. Daha sonra da koltuğun yapıldığı malzemenin sağlamlığı, döşeme için seçilen kumaşın sağlığa uygun olup olmadığı ve açılır-kapanır olması ya da yatak olarak kullanılabilmesi gibi işlevsel özellikleri kontrol edilmeli. Koltuklar, leke tutmaz, silinebilir, terletmeyen, yumuşak dokunmuş, yanmayı geciktiren kumaşla kaplanmış olmalı. Suni deri terlettiği için sağlıklı bir seçim olmayacaktır.

Göze de hitap eden bir koltuk takımı için oturma odalarında desenli ve açık renk, salonlarda koyu renkler tercih edilmeli. Böylece geniş mekanda boşluk hissi oluşmaz, küçük mekan ise geniş görünür.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Koltuk Alırken Öncelik Rahatlık Olmalı (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Ertan Aydan dedi ki:

  Koltuk takımının rahatlığı kadar kumaşın kalitesi de önemli. Terletmeyen, iz yapmayan ve kaymayan kumaş olması lazım.

 2. Ali BÜYÜK dedi ki:

  Koltuk takımı modellerinde rahatlı en önemli özellik. Rahat olmayan koltuk takımları ne kadar gösterişli olursa olsun, rahat ve konforlu olmadıkça işe yaramaz.

 3. Ecrin dedi ki:

  Koltuk alırken konforlu olmasımtabiki önemli ama asıl önemli olan sağlam olması bence. Yoksa konforunuz yarıda kalabilir 🙂

  Ben MASKO’da klasik mobilya üreten Asortie firmasını gezdim. Firma klasik koltuk takımı üretiminde birinci sınıf tamamen doğal ahşap kullanıyor. Ayrıca kullandıkları süngerler de yıllara meydan okuyacak tipten.

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close